Gyakran ismételt kérdések
Az alábbiakban összeszedtem azokat a kérdéseket, amelyek leggyakrabban elhangzanak a szülőktől. Kérlek, ha benned is felmerült valami, ami nem egyértelmű, vagy amit szívesen megkérdeznél, előbb olvasd el az alábbi kérdéseket-válaszokat. Hátha megtalálod köztük a hiányzó információt. Amennyiben nem találtál választ a kérdésedre, kérlek vedd fel velem a kapcsolatot!

Milyen eszközökre lesz szükség?
A terápia összeállítása során igyekszem figyelembe venni az otthoni helyszín sajátosságait. Az alábbi alapeszközökre viszont biztosan szükség lesz:
- gördeszka (legjobb a kimondottan TSMT-hez használt szélesebb, egyenes, fix kerekű deszka)
- billenőlap (65×65 cm)
- nagylabda (minimum 95 cm átmérőjű)
Egyéb eszközök, amelyekre szükség lehet:
- pléd, függőágy (hintáztatáshoz)
- szobai tarmbulin
Mi a terápia menete?
- Telefonos, e-mailes megkeresés, időpontegyeztetés.
- A kitöltött szülői kérdőív(ek) visszaküldése még a személyes találkozás időpontja előtt.
- Felmérés- LongiKid© Komplex Vizsgálat, valamint az előzmények, tünetek, szülői kérdőív(ek) átbeszélése egy személyes találkozás alkalmával.
- A szükséges eszközök beszerzése után a második személyes találkozás alkalmával megtörténik az első tornasor betanulása.
- Megbeszélt időpontban (2-4 hét elteltével) kontroll. Ekkor megbeszéljük az addigi tapasztalatokat, felmerülő kérdéseket, javítjuk az esetleges hibákat, ha szükséges módosítunk a tornán.
- A 8 hetes torna után, (ha szükséges) a következő tornasor betanulása.
- A meghatározott számú tornasor után visszamérés javasolt. (A fejlődés, az elért szint pontos megállapítása érdekében.)
Hány tréningre lesz szükség?
Ezt előre nagyon nehéz lenne megmondani, mert nagyon sok mindentől függ. Pl.: milyen jellegű probléma miatt kezdték el a tréninget, ezek a problémák mennyire régóta állnak fenn, stb. Általánosságban azonban megfigyelhető, hogy megkésett beszédfejlődésnél 3-4 tréning, megkésett mozgásfejlődésnél 4-5- tréning, autizmus érintettségnél 4-5 tréning, iskolaéretlenség esetében 5-9 tréningre lehet szükség.
Mennyi időt vesz igénybe az otthoni torna?
Ez függ a gyermek életkorától, a tornasor feladatszámától. Babák esetében például rövidebb 20 perces tornákkal lehet számolni. Nagyobb gyerkőcök esetében ez 30-50 perc lehet, ha folyamatosan csinálják és odakoncentrálnak.
Baj, hogy nálunk gyakran hosszúra nyúlik a torna? Sokszor megszakítjuk ivással, pisiléssel.
Igen, sajnos baj. Az ivással, pisiléssel sajnos megakad a torna folytonossága. Itt nem arról van szó, hogy alkalmanként nem fordulhat elő, hogy a gyerkőcnek ki kell mennie, viszont, ha ez egy torna során gyakran ismétlődik az már a torna és a hatásmechanizmus rovására mehet és alulterheléshez is vezethet, mivel az idegrendszer egységnyi idő alatt nem kapja meg azt az intenzitású ingert (a megszakítások miatt), amit a terapeuta betervezett.
Miért különböznek a feladatsorok?
A feladatsorok egymásra épülnek. A fokozatosság elve alapján vannak felépítve. A passzív feladatoktól haladunk az egyre több aktív feladat felé, a könnyebbtől a nehezebbek felé, és az egyre magasabb posztúrák felé, amelyek egyre nagyobb koncentrációt, ügyességet kívánnak. Emellett az edzéselméleti alapokat figyelembe véve variáljuk a sorrendet is, hogy soha ne terheljünk túl 1-1- izomcsoportot, illetve a vesztibuláris ingerek irányát is pontosan meg kell tervezni. Emellett pedig a változás egyik hozadéka az is, hogy fokozzuk a gyermek alkalmazkodó képességét, rugalmasságát. És elkerüljük azt is, hogy a torna egy idő után unalmassá váljon.
Miért nem adhatom oda másnak, miért veszélyes más kisgyerekre írt terápiás tornasor használata?
A tréning megírását minden esetben vizsgálat előzi meg. Ezzel tudjuk garantálni, hogy az adott tornasor annak a kisgyereknek a fejlettségi szintjéhez, problémájához, habitusához, idegrendszeri érettségéhez igazodjon. Teljesen egyénre szabott. Ha odaadjuk másnak, vagy „kölcsönkapott” tornasort használunk azzal kellemetlenségek sorát okozhatjuk. Egyrészt nem biztos, hogy hatékony lesz, de előfordulhat az is, hogy túlterheljük a gyerekünket vagy túlingereljük az idegrendszerét. Ami aztán egyebek mellett rosszullétet, alvászavart, túlterheltséget is okozhat.
Hetente hányszor kell csinálni?
Ez szintén mindig az adott kisgyerek vizsgálati eredményétől függ. A terapeuta által meghatározott. Alapvetés azonban, hogy minimum hetente 3 alaklommal végig kell csinálni a tornát. Ekkor nevezhetjük szenzomotoros terápiának. Egyéb esetben tornázásról beszélünk, amely hasznos testmozgás ugyan, de ne nem fogja meghozni a kívánt eredményeket.
A tesó is velünk tornázhat?
Gyakran előfordul, hogy a tesó is kedvet kap a tornához. Természetesen kellő óvatosság mellett ő is kipróbálhatja az eszközöket, feladatokat. De semmiképpen sem szabad ugyanabban a sorrendben és mennyiségben végeznie a tornát. Hiszen ez teljesen személyre szabott, egyáltalán nem biztos, hogy neki erre van szüksége.
Fel szoktuk cserélni a feladatok sorrendjét. Ki szoktunk hagyni 1-1 feladatot, mert a gyermekem nem szereti. Ugye nem baj?
De sajnos baj. A terápiás tornasorban nem véletlenül követik egymást a feladatok az adott sorrendben. A megfelelő hatás érdekében, ezt fontos betartani, illetve az egyes izomcsoportok túlterhelésének elkerülése vagy az egyoldalú vesztibuláris hatások elkerülése miatt is. Ha egyes feladatok ellen tiltakozik a gyerkőc, arról érdemes beszélni a terapeutával, hogy ki lehessen deríteni a mögöttes okokat.
Olyan furcsán viselkedik a gyerekem. /Aggódom, mert újra előjöttek a régi problémáink, például rosszul alszik, előfordul, hogy bepisil pedig már szobatiszta.
A TSMT egy regressziós terápia. Ez egyrészt azt jelenti, hogy visszamegyünk arra a szintre, ahol az elakadások történtek, és onnan kezdjük újra az építkezést. Másfelől pedig azt, hogy egy olyan terápia, melynek hatásaként időszakonként megjelenhet a regresszió, azaz visszalépés egy korábbi életszakaszhoz. A szobatiszta kisgyerek bepisilhet, az eddig jól alvó megébred éjszaka…Ez átmeneti állapot, el fog múlni. Azt is jelzi, hogy a terápia hat a gyerkőc idegrendszerére. Mindemellett érdemes figyelni, hogy ezek a tünetek mikor jelentkeztek, mert, ha túlságosan sokáig állnak fent, arról mindenképp érdemes beszélni a terapeutával.

Kérj tanácsot még ma!
A kisgyermekek esetében a prevenció (megelőzés), illetve a problémák korai felismerése sokkal hatékonyabb, mint a később megkezdett rehabilitáció, (helyreállítási kísérlet).